Image
MTP(8) CONNECTION ASSEMBLY OM4
FO Connection Assembly 8 x 50/125 OM4, MTP(8)APCm/MTP(8)APCm, type B, LSZH, ULL
MTP(8) CONNECTION ASSEMBLY is a high-density fiber optic cable with single connectors at the ends containing 8 fibers and designed for fast and compact connections in data centers and high-speed networks.
High-quality angle-polished MTP® connectors provide very low insertion loss and reliable long-term support for high-speed network applications.
Can be used for connecting or patching both inside the rack and between the racks of the row.
| SKU | FO Connection Assembly 8 x 50/125 OM4, MTP(8)APCm/MTP(8)APCm, type B, LSZH, ULL |
|---|---|
| MTP Jumper Type | Connection Assembly |
| Fiber Type | OM4 50/125 MMF |
| Fiber Count | 8 |
| Connector A | 8F MTP APC female |
| Connector B | 8F MTP APC female |
| Polarity | Type B |
| Loss Class | Ultra Low Loss |
| Connector A Insertion Loss | ≤ 0,1 dB (typ.); ≤ 0,2 dB (max.) |
| Connector A Return Loss | ≥ 50 dB |
| Connector B Insertion Loss | ≤ 0,1 dB (typ.); ≤ 0,2 dB (max.) |
| Connector B Return Loss | ≥ 50 dB |
| Cable Structure | Single Jacket |
| Cable Attenuation | ≤ 2,3 dB/km @850 nm; ≤ 0,6 dB/km @1300nm |
| Cable Outside Diameter | 3 mm |
| Cable Jacket | LSZH |
| Min. Bend Radius | 20/10D (Dynamic/Static) |
| Tensile Strength | Cable: 200 N (Installation); 100 N (In Service) |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |