Image
CONNEXISS Panel 4U
CONNEXISS High Density Fiber Patch Panel 4U with front cable management, sliding, black
CONNEXISS Panel is designed for holding CONNEXISS Cassettes - Preterminated, Adapter and Splicing.
- Any size Cassette can be used in any panel or blade
- Cassettes can be installed and removed from front or rear of panel
- Supports 8F, 12F, 16F, and 24F applications while maintaining full frontal panel port density
- Removable rear cable mounting organizer provide secure connecting for multiple trunk cables
| Hardware Type | Unloaded Modular Panel with 12 Sliding Blades for CONNEXISS cassettes |
|---|---|
| Max Port Capacity | 288 x LC Duplex, MTP/MPO; 576 x VSSF |
| Number of Rack Spaces | 4U |
| Module Capacity | CONNEXISS Cassettes per blade - 6 x C6, 4 x C4, 3 x C3, 2 x C2 |
| Front Organizer | Adjustable rings on slidable blades, folding door |
| Rear Organizer | Removable, with adjustable cable holders, cable entry from 3 sides |
| Weight | 15 kg |
| Material | Steel, aluminum, plastic |
| Colour | Black |
| Dimensions WxHxD | 445 х 175,8 х 529,3 mm |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |