Image
CONNEXISS MTP(8)/LCD Cassette CC6 OM5
CС6 - Preterminated Cassette 8 x 50/125 OM5, MTP(8)f/LC Duplex, type UW, ULL
CONNEXISS MTP(8)/LCD CC6 OM5 cassette is a high-density fiber optic module that connects 1x MTP(8) connector on the rear side to 4x duplex LC connectors on the front side with 8x OM5 multimode fibers and is designed for installation in the CONNEXIS High Density Fiber Patch Panel.
Up to 6 cassettes CC6 can be installed per blade of the CONNEXISS Panel.
| Cassette Fiber Type | OM5 MM |
|---|---|
| Cassette Fiber Count | 8 |
| Cassette Connector A | 8F MTP |
| Cassette Connector B | 2F LCD |
| Cassette Polarity | Type UW |
| Cassette Insertion Loss | 0,35 dB max. |
| Cassette Return Loss | 35 dB min. |
| Weight | 62 g |
| Material | Plastic |
| Colour | Grey |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |