Image
CONNEXISS MTP(8)/LCD Cassette СС6 SM UPC
CС6 - Preterminated Cassette 8 x 09/125 OS2, MTP(8)APCf/LC-UPC Duplex, type UW, ULL
CONNEXISS MTP(8)/LCD CC6 SM UPC cassette is a high-density fiber optic module that connects 1x MTP(8) APC connector on the rear side to 4x duplex LC-UPC connectors on the front side with 8x OS2 singleimode fibers and is designed for installation in the CONNEXIS High Density Fiber Patch Panel.
Up to 6 cassettes CC6 can be installed per blade of the CONNEXISS Panel.
| Cassette Fiber Type | OS2 SM |
|---|---|
| Cassette Fiber Count | 8 |
| Cassette Connector A | 8F MTP APC |
| Cassette Connector B | 2F LCD |
| Cassette Polarity | Type UW |
| Cassette Insertion Loss | 0.5 dB max. |
| Cassette Return Loss | 50 dB min. |
| Weight | 62 g |
| Material | Plastic |
| Colour | Grey |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |