Image
CONNEXISS MTP(12)/LCD Cassette CC4 OM4
CС4 - Preterminated Cassette 12 x 50/125 OM4, MTP(12)f/LC Duplex, type UW, ULL
CONNEXISS MTP(12)/LCD CC4 OM4 cassette is a high-density fiber optic module that connects 1x MTP(12) connector on the rear side to 6x duplex LC connectors on the front side with 12x OM4 multimode fibers and is designed for installation in the CONNEXIS High Density Fiber Patch Panel.
Up to 4 cassettes CC4 can be installed per blade of the CONNEXISS Panel.
| Cassette Fiber Type | OM4 MM |
|---|---|
| Cassette Fiber Count | 12 |
| Cassette Connector A | 12F MTP female |
| Cassette Connector B | 2F LCD |
| Cassette Polarity | Type UW |
| Cassette Insertion Loss | 0,35 dB max. |
| Cassette Return Loss | 35 dB min. |
| Weight | 93 g |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |