Image
Fiber splice panel 24 x SC-UPC SM 2U (loaded)
FO Panel sliding 24 x SC-UPC Simplex ports, 09/125 OS2, loaded, 2U, black
Loaded Fiber Splice Panel is a hardware unit designed to organize, protect, and terminate fiber optic cables by fusion-splicing incoming fibers to internal pigtails connected to fiber optic adapters on front side of panel.
- Sliding drawer with 4 cable entry
- Versions for 6|12|24|48 SC simplex, LC duplex, SC duplex, LC quad OM3|OM4|SM-UPC|SM-APC adapters
- 1HU and 2HU
- Adapters, Pigtails, Splice trays and SMOUVs are included
| Hardware Type | Splicing Panel with Sliding Drawer |
|---|---|
| Number of Rack Spaces | 2U |
| Weight | 4,8 kg (empty panel) |
| Port Cutouts | 48 x SC/LCD |
| Loaded Ports Count | 24 ports |
| Port Fiber Mode | SM UPC |
| Cable Entries | Cable Glands PG-13.5 (8 pcs) |
| Loaded | Adapters - 24 pcs, Pigtails - 24 pcs, Splice Tray(s) - 1 pcs, SMOUV splice protectors - 24 pcs |
| Material | Aluminum, steel |
| Colour | Black |
| Dimensions WxHxD | 442 x 90 x 369 mm |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |