Image
MTP PRO(12) REINFORCED CONNECTION ASSEMBLY OS2
FO Reinforced Connection Assembly 12 x 09/125 OS2, MTP PRO(12)APCm/MTP PRO(12)APCm, type B, LSZH, ULL
MTP PRO(12) REINFORCED CONNECTION ASSEMBLY is a high-density double jacketed fiber optic cable with single connectors at the ends containing 12 fibers and designed for fast and compact connections in data centers and high-speed networks.
High-quality MTP® PRO connectors provide reverse polarity and pin (gender) change, as well as very low insertion loss and reliable long-term support for high-speed network applications.
Double jacketed cable provides additional mechanical protection, so it can be used for connecting both inside the rack and between the racks of the row, as well as between the rows of racks .
| SKU | FO Reinforced Connection Assembly 12 x 09/125 OS2, MTP PRO(12)APCm/MTP PRO(12)APCm, type B, LSZH, ULL |
|---|---|
| MTP Jumper Type | Reinforced Assembly |
| Fiber Type | OS2 9/125 SMF |
| Fiber Count | 12 |
| Connector A | 12F MTP PRO APC male |
| Connector B | 12F MTP PRO APC male |
| Polarity | Type B |
| Loss Class | Ultra Low Loss |
| Connector A Insertion Loss | ≤ 0,12 dB (typ.); ≤ 0,25 dB (max.) |
| Connector A Return Loss | ≥ 60 dB |
| Connector B Insertion Loss | ≤ 0,12 dB (typ.); ≤ 0,25 dB (max.) |
| Connector B Return Loss | ≥ 60 dB |
| Cable Structure | Dual Jacket |
| Cable Attenuation | ≤ 0,32 dB/km @1310 nm; ≤ 0,18 db/km @1550 nm |
| Cable Outside Diameter | 4,8 mm |
| Cable Jacket | LSZH |
| Min. Bend Radius | 20/10D (Dynamic/Static) |
| Tensile Strength | Cable: 500 N (Installation); 300 N (In Service) |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |