Image
MTP(24) REINFORCED CONNECTION ASSEMBLY OS2
FO Reinforced Connection Assembly 24 x 09/125 OS2, MTP(24)APCm/MTP(24)APCm, type UW, LSZH, ULL
MTP(24) REINFORCED CONNECTION ASSEMBLY is a high-density fiber optic cable with single connectors at the ends containing 24 fibers and designed for fast and compact connections in data centers and high-speed networks.
High-quality MTP® connectors provide very low insertion loss and reliable long-term support for high-speed network applications.
Double jacketed cable provides additional mechanical protection, so it can be used for connecting both inside the rack and between the racks of the row, as well as between the rows of racks .
| SKU | FO Reinforced Connection Assembly 24 x 09/125 OS2, MTP(24)APCm/MTP(24)APCm, type UW, LSZH, ULL |
|---|---|
| MTP Jumper Type | Reinforced Assembly |
| Fiber Type | OS2 9/125 SMF |
| Fiber Count | 24 |
| Connector A | 24F MTP APC male |
| Connector B | 24F MTP APC male |
| Polarity | Type UW |
| Loss Class | Ultra Low Loss |
| Connector A Insertion Loss | ≤ 0,12 dB (typ.); ≤ 0,25 dB (max.) |
| Connector A Return Loss | ≥ 60 dB |
| Connector B Insertion Loss | ≤ 0,12 dB (typ.); ≤ 0,25 dB (max.) |
| Connector B Return Loss | ≥ 60 dB |
| Cable Structure | Dual Jacket |
| Cable Attenuation | ≤ 0,32 dB/km @1310 nm; ≤ 0,18 db/km @1550 nm |
| Cable Outside Diameter | 4,8 mm |
| Cable Jacket | LSZH |
| Min. Bend Radius | 20/10D (Dynamic/Static) |
| Tensile Strength | Cable: 500 N (Installation); 300 N (In Service) |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |