Image
MTP(24) TO LCD BREAKOUT ASSEMBLY OM4
FO Breakout Assembly 24 x 50/125 OM4, MTP(24)f/LC Duplex Uniboot, Push-Pull-Boot, type UW, LSZH, ULL
MTP(24) TO LCD BREAKOUT ASSEMBLY (also called a fan-out or harness cable) is a high-density fiber optic assembly used to transition from a single 24-fiber connector to multiple individual LC duplex connectors. It is designed primarily for the transition from duplex applications to high-speed parallel optical applications.
High-quality MTP® and LCD connectors provide very low insertion loss and reliable long-term support for high-speed network applications.
Can be used for connecting both inside the rack and between the racks of the row.
| SKU | FO Breakout Assembly 24 x 50/125 OM4, MTP(24)f/LC Duplex Uniboot, Push-Pull-Boot, type UW, LSZH, ULL |
|---|---|
| Fiber Type | OM4 50/125 MMF |
| Fiber Count | 24 |
| Connector A | 24F MTP female |
| Connector B | 2F LCD Push-Pull-Boot |
| Polarity | Type UW |
| Loss Class | Ultra Low Loss |
| Connector A Insertion Loss | ≤ 0,1 dB (typ.); ≤ 0,2 dB (max.) |
| Connector A Return Loss | ≥ 35 dB |
| Connector B Insertion Loss | ≤ 0,1 dB (typ.); ≤ 0,2 dB (max.) |
| Connector B Return Loss | ≥ 35 dB |
| Cable Structure | Single Jacket |
| Cable Attenuation | ≤ 2,3 dB/km @850 nm; ≤ 0,6 dB/km @1300nm |
| Cable Outside Diameter | 3 mm |
| Cable Jacket | LSZH |
| Min. Bend Radius | 20/10D (Dynamic/Static) |
| Tensile Strength | Cable: 200 N (Installation); 100 N (In Service) |
| Breakout Length | 1000 mm |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |