Image
MTP(16) TO MTP(8) BREAKOUT ASSEMBLY OM4
FO Breakout Assembly 16 x 50/125 OM4, MTP(16)APCf/MTP(8)f, type BS, LSZH, ULL
MTP(16) TO MTP(8) BREAKOUT ASSEMBLY (harness cable) provide breakout from 16-fiber connector to 2 x 8-fiber connectors. It is designed for linking two 200(400)G optical transceivers transmission to 400(800)G optical transceiver transmission in data centre high-speed fibre links.
High-quality MTP® connectors provide very low insertion loss and reliable long-term support for high-speed network applications.
Can be used for connecting both inside the rack and between the racks of the row.
| SKU | FO Breakout Assembly 16 x 50/125 OM4, MTP(16)APCf/MTP(8)f, type BS, LSZH, ULL |
|---|---|
| Fiber Type | OM4 50/125 MMF |
| Fiber Count | 16 |
| Connector A | 16F MTP APC female |
| Connector B | 8F MTP female |
| Polarity | Type BS (split) |
| Loss Class | Ultra Low Loss |
| Connector A Insertion Loss | ≤ 0,1 dB (typ.); ≤ 0,2 dB (max.) |
| Connector A Return Loss | ≥ 50 dB |
| Connector B Insertion Loss | ≤ 0,1 dB (typ.); ≤ 0,2 dB (max.) |
| Connector B Return Loss | ≥ 35 dB |
| Cable Structure | Single Jacket |
| Cable Attenuation | ≤ 2,3 dB/km @850 nm; ≤ 0,6 dB/km @1300nm |
| Cable Outside Diameter | 3 mm |
| Cable Jacket | LSZH |
| Min. Bend Radius | 20/10D (Dynamic/Static) |
| Tensile Strength | Cable: 200 N (Installation); 100 N (In Service) |
| Breakout Length | 750 mm |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |