Image
MTP PRO(12) PUSH-PULL-BOOT PATCH CORD OS2
FO Patch Cord 12 x 09/125 OS2, MTP PRO(12)APCf/MTP PRO(12)APCf, Push-Pull-Boot, type B, LSZH, ULL
MTP PRO(12) PUSH-PULL-BOOT PATCH CORD is a high-density fiber optic cable with single female connectors at the ends containing 12 fibers and designed for fast and compact connections in data centers and high-speed networks (40G+).
High-quality MTP® PRO connectors provide reverse polarity and pin (gender) change. Push-Pull-Boot allows quick and convenient connect/disconnect patch cord without using tools in high-density environments.
Preferably used for connecting and patching inside or between adjacent racks.
| SKU | FO Patch Cord 12 x 09/125 OS2, MTP PRO(12)APCf/MTP PRO(12)APCf, Push-Pull-Boot, type B, LSZH, ULL |
|---|---|
| MTP Jumper Type | Patch Cord |
| Fiber Type | OS2 9/125 SMF |
| Fiber Count | 12 |
| Connector A | 12F MTP PRO Push-Pull-Boot APC female |
| Connector B | 12F MTP PRO Push-Pull-Boot APC female |
| Polarity | Type B |
| Loss Class | Ultra Low Loss |
| Connector A Insertion Loss | ≤ 0,12 dB (typ.); ≤ 0,25 dB (max.) |
| Connector A Return Loss | ≥ 60 dB |
| Connector B Insertion Loss | ≤ 0,12 dB (typ.); ≤ 0,25 dB (max.) |
| Connector B Return Loss | ≥ 60 dB |
| Cable Structure | Slim |
| Cable Attenuation | ≤ 0,32 dB/km @1310 nm; ≤ 0,18 db/km @1550 nm |
| Cable Outside Diameter | 2 mm |
| Cable Jacket | LSZH |
| Min. Bend Radius | 20/10D (Dynamic/Static) |
| Tensile Strength | Cable: 100 N (Installation); 50 N (In Service) |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |