Image
MTP(16) PATCH CORD OS2
FO Patch Cord 16 x 09/125 OS2, MTP(16)APCf/MTP(16)APCf, type B, LSZH, ULL
MTP(16) PATCH CORD is a high-density fiber optic cable with single female connectors at the ends containing 16 fibers and designed for fast and compact connections in data centers and high-speed networks (400G+).
High-quality angle-polished MTP® connectors provide very low insertion loss and reliable long-term support for high-speed network applications.
Can be used for connecting or patching both inside the rack and between the racks of the row.
| SKU | FO Patch Cord 16 x 09/125 OS2, MTP(16)APCf/MTP(16)APCf, type B, LSZH, ULL |
|---|---|
| MTP Jumper Type | Patch Cord |
| Fiber Type | OS2 9/125 SMF |
| Fiber Count | 16 |
| Connector A | 16F MTP APC female |
| Connector B | 16F MTP APC female |
| Polarity | Type B |
| Loss Class | Ultra Low Loss |
| Connector A Insertion Loss | ≤ 0,12 dB (typ.); ≤ 0,25 dB (max.) |
| Connector A Return Loss | ≥ 60 dB |
| Connector B Insertion Loss | ≤ 0,12 dB (typ.); ≤ 0,25 dB (max.) |
| Connector B Return Loss | ≥ 60 dB |
| Cable Structure | Single Jacket |
| Cable Attenuation | ≤ 0,32 dB/km @1310 nm; ≤ 0,18 db/km @1550 nm |
| Cable Outside Diameter | 3 mm |
| Cable Jacket | LSZH |
| Min. Bend Radius | 20/10D (Dynamic/Static) |
| Tensile Strength | Cable: 200 N (Installation); 100 N (In Service) |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |