Image
MTP(8) REINFORCED CONNECTION ASSEMBLY OM4
FO Reinforced Connection Assembly 8 x 50/125 OM4, MTP(8)m/MTP(8)m, type B, LSZH, ULL
MTP(8) REINFORCED CONNECTION ASSEMBLY is a high-density double jacketed fiber optic cable with single connectors at the ends containing 8 fibers and designed for fast and compact connections in data centers and high-speed networks.
High-quality MTP® connectors provide very low insertion loss and reliable long-term support for high-speed network applications.
Double jacketed cable provides additional mechanical protection, so it can be used for connecting both inside the rack and between the racks of the row, as well as between the rows of racks .
| SKU | FO Reinforced Connection Assembly 8 x 50/125 OM4, MTP(8)m/MTP(8)m, type B, LSZH, ULL |
|---|---|
| MTP Jumper Type | Reinforced Assembly |
| Fiber Type | OM4 50/125 MMF |
| Fiber Count | 8 |
| Connector A | 8F MTP male |
| Connector B | 8F MTP male |
| Polarity | Type B |
| Loss Class | Ultra Low Loss |
| Connector A Insertion Loss | ≤ 0,1 dB (typ.); ≤ 0,2 dB (max.) |
| Connector A Return Loss | ≥ 35 dB |
| Connector B Insertion Loss | ≤ 0,1 dB (typ.); ≤ 0,2 dB (max.) |
| Connector B Return Loss | ≥ 35 dB |
| Cable Structure | Dual Jacket |
| Cable Attenuation | ≤ 2,3 dB/km @850 nm; ≤ 0,6 dB/km @1300nm |
| Cable Outside Diameter | 4,8 mm |
| Cable Jacket | LSZH |
| Min. Bend Radius | 20/10D (Dynamic/Static) |
| Tensile Strength | Cable: 500 N (Installation); 300 N (In Service) |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |