Image
CONNEXISS MTP(12)/LCD Cassette CC4 SM UPC
CС4 - Preterminated Cassette 12 x 09/125 OS2, MTP(12)APCf/LC-UPC Duplex, type UW, ULL
CONNEXISS MTP(12)/LCD CC4 SM UPC cassette is a high-density fiber optic module that connects 1x MTP(12) APC connector on the rear side to 6x duplex LC-UPC connectors on the front side with 12x OS2 singlemode fibers and is designed for installation in the CONNEXIS High Density Fiber Patch Panel.
Up to 4 cassettes CC4 can be installed per blade of the CONNEXISS Panel.
| Cassette Fiber Type | OS2 SM |
|---|---|
| Cassette Fiber Count | 12 |
| Cassette Connector A | 12F MTP APC female |
| Cassette Connector B | 2F LCD |
| Cassette Polarity | Type UW |
| Cassette Insertion Loss | 0.5 dB max. |
| Cassette Return Loss | 50 dB min. |
| Weight | 93 g |
| Material | Plastic |
| Colour | Black |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |